top of page

Gebelik ve beslenme

 

Gebelikte beslenme önemli bir konudur.

Sağlıklı ve kaliteli bir gebelik dönemi geçirmek,  bebeğinizin potansiyeli olan kiloya ulaşmasını  sağlamak ve  rahat bir lohusalık dönemi geçirmek için  gebelik öncesinden gelen beslenme alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirmeniz gerekir.

Gebelik ;  günlük kalori, alınması gerekli

sıvı, protein, vitamin, mineraller, temel ve eser elementlerin ihtiyacının arttığı bir dönemdir. Tüm besin maddelerinden yeterince ve düzenli olarak alınmalıdır.

Temel besin madddeleri,  şekerler ve yağ miktarı yüksek gıdalar hariç,  herbirinden hergün belli miktarlarda alınmalıdır. 

Gebelikte vücudun sıvı miktarı artar. Amnios sıvısı da yaklaşık olarak 3 saatte bir tümüyle yenilenir. Bu nedenle anne adayının vücudundaki sıvı dengesi çok önemlidir. Anne adaylarının günde en az 2 litre sıvı almaları gerekir. Suyu ve sıvı içeren gıdaları gebelik öncesi döneme göre daha fazla miktarlarda almanız kabızlık yaşamanızı engellemeye yardımcı olacaktır.

Gebelikte günlük öğün sayınızı en az 4-5 olacak şekilde tekrar ayarlayın.Amaç midenin aşırı dolmasını ve size rahatsızlık vermesini engellemektir.

Bu şekilde erken gebelikte bulantı şikayetlerinizi engellemede, gebeliğin geç dönemlerinde de mide yanması ve şişkinlik şikayetlerinizi önlenmiş olacaktır.

Anne adaylarının yemeklerine yeterince tuz katmalarında bir sakınca yoktur. Gebelikte artmış iyot ihtiyacını karşılamak amacıyla iyotlu tuz kullanımı önerilir.

 

Gebelik dönemi boyunca ihtiyaç duyduğunuz vitaminlerin tümü düzenli beslenme yoluyla alınabilir.

Gebelikte ihtiyaç duyduğunuz demiri alabilmek için genellikle 20. gebelik haftasından sonra  düzenli olarak demir içeren ilaçlar kullanmalısınız.

Günde bir fincan ya da maksimum iki fincan kahve , uykusuz kalmanıza neden olabilir.

Kafein içeren diğer sıvılara da  (kolalar, çeşitli çaylar) dikkat etmeli.

Çay, kafein dışında teofilin denen bir madde içerir. Aşırı miktarlarda (günde 10 bardaktan fazla) tüketildiğinde besinlerle alınan demirin emilimini de azaltmaktadır.

Suni tatlandırıcılardan  aspartam’ın  gebelikte kullanımında bir sakınca bulunmamıştır.

Alkol bebek üzerinde gelişimsel kusurlar yaratabilen bir maddedir, bu nedenle  gebelikte kullanılmaması gereklidir.

Sigara verdiği tüm zararların dışında iştahı da keser.

bottom of page